Noční obloha

Galaxie, mlhoviny, planety, hvězdy

Jestli existuje něco, co mám ze všeho nejraději, pak je to experimentování. Tentokrát mě zaujala noční obloha, s kterou jsem strávil několik dlouhých nocí.

Proč dlouhých? Pokud jste někdy zkoušeli fotit objekty na noční obloze, určitě jste narazili na jeden zásadní problém. Hýbou se. Hvězdná obloha se vlivem rotace Země otáčí kolem středu, který tvoří Polárka. Jednu celou otočku vykoná za 24 hodin, za hodinu se tedy pootočí o 15 stupňů. Tento pohyb lze eliminovat stativovou hlavou s pohonem. Pokud takovou hlavu nevlastníte, musíte si poradit jinak – složením více fotografií do jedné.

Hlavní trik spočívá v pořízení velkého množství fotografií s relativně krátkým expozičním časem a vysokou citlivostí. K těm se ve skládacím softwaru (např. DeepSkyStacker) přidají snímky pořízené se stejným nastavením fotoaparátu, ale s nasazenou krytkou objektivu, které slouží k potlačení šumu. Díky tomuto procesu získá výsledná fotografie větší dynamický rozsah a více detailů.

Galaxie v Andromedě

Galaxie M 31, spirální galaxie s příčkou vzdálená přibližně 2,5 milionu světelných let od Země, je jedním z mála vesmírných objektů pozorovatelných pouhým okem. Na noční obloze se nachází v souhvězdí Andromedy a spolu s naší Mléčnou dráhou a Galaxií v Trojúhelníku patří do Místní skupiny galaxií. Galaxii doprovází její satelitní galaxie M 32 a M 110, na fotografii lze rozeznat i hvězdokupu NGC 206. Všechny tyto objekty jsou označené po najetí myší.

148 snímků, 50 mm, f/1.8, ISO 1600, 4 s

Galaxie v Trojúhelníku

Galaxie M 33 je spirální galaxie vzdálená 3 miliony světelných let od Země. Nachází se v souhvězdí Trojúhelníku, kousek pod Galaxií v Andromedě.

148 snímků, 50 mm, f/2.0, ISO 1600, 5 s

Bodeho galaxie

Galaxie M 81 a M 82, které v roce 1774 objevil německý astronom Johann Elert Bode, se nachází v souhvězdí Velké medvědice. Bodeho galaxie jsou od Země vzdáleny 12 milionů světelných let, ale díky jejich velikosti jsou viditelné i pro amatérské astronomy. V jejich blízkosti se nachází i menší pekuliární galaxie NGC 3077 vzdálená od Země asi 13 milionů světelných let.

202 snímků, 50 mm, f/1.8, ISO 1600, 6 s

Ostatní

Štítky noční | příroda | vesmír

Komentáře